Lyzar Zacatecnik

Tipy pro začátečníky na lyžích: jak začít s lyžováním?

Užijte si zimní období plné zábavy a skvělých zážitků. Stačí si najít způsob, jak trávit volný čas. Co vyrazit na lyže? Pokud jste začátečníci, poradíme, jak a kdy začít. 

Lyžování je skvělá zábava

Kdo by se chtěl celou zimu potit na běžícím pásu v posilovně? Vyrazte na čerstvý horský vzduch a zažijte trochu jiný sportovní zážitek. Sjíždět svahy vás bude bavit, ať už vám to půjde jakkoliv. Navíc se uvolníte od celotýdenního stresu v práci a uděláte si skvělou fyzičku. Zpevníte střed těla, posílíte všechny svaly a vylepšíte svou rovnováhu. Tak kdy a jak začít?

Jak začít s lyžováním? 

Možná nemáte žádné zkušenosti, možná si nesete nepříjemné zážitky z dětství. Pokud se na lyže stavíte jako začátečník v dospělosti, nespěchejte na sebe. Překonat prvotní obavy lze postupným zvládnutím správné lyžařské techniky na malých kopcích. Strach mizí úměrně s narůstající kontrolou lyží a dobře zvládnutou technikou obloučkování. Tak zvládnete bezpečně sjet i prudkou ledovou sjezdovku, pokud korigujete rychlost. Pro každého lyžaře je důležité, správně zhodnotit své schopnosti a síly, přihlédnout k aktuální fyzické kondici, únavě i klimatickým podmínkám, aby bylo lyžování vždy zábavné a skvělým zážitkem. 

Jak pracují instruktoři?

Učení s instruktorem je ve většině případů méně bolestivé a samozřejmě rychlejší. Kvalitní instruktor naučí i úplného začátečníka vyzkoušenými metodami správné návyky a nezafixuje chyby, které je těžké později přeučovat. Skvělá je v tomto případě zpětná vazba. Instruktor upozorní na špatný postoj nebo chyby, které si jako lyžař nemůžete uvědomit. 

Deti Na Lyzich
Zdroj: Pexels.com / Irina Balashova

Čeho se jako začínající lyžař vyvarovat?

Nejdůležitější je, správně zatěžovat špičky lyží. Ty jsou zodpovědné za správnou kontrolu nad lyžemi, protože takto zatáčíte. Špatný postoj v záklonu s nepředsazenou pánví nemůže lyže dobře ovládnout. Naučíte se jej v pluhu a přívratových obloucích na mírných svazích a jeho důsledným zachováním na prudších svazích. 

Kdy budete umět sjet svůj první kopec?

Doba, kdy se naučíte jezdit na lyžích, je velmi individuální. Někdo může sjet první svah už za pár hodin, jinému to může trvat několik dní. Dobře a trvale zafixované návyky se naučíte během několika týdnů či měsíců. Někdy můžete mít na tomtéž kopci problémy, protože povrch zmrzne, bude nerovný svah zasype mokrý sníh. Učit se lyžovat se vlastně nepřestanete nikdy. Ale už pár hodin výuky stačí k tomu, aby člověk zažil ty příjemné pocity z jízdy z kopce, na které se tolik jako začínající lyžař těší! 

Čím se na lyže vybavit

Jako začátečník budete potřebovat kvalitní rekreační lyže. Jsou měkčí a lehčí, takže se s nimi dobře manipuluje. Ty se dají půjčit, stejně tak jako další vybavení na lyže. Boty volte měkčí s flex indexem do hodnoty 80. Boty vám musí dobře sedět, nesmí být velké. Další důležitou výbavou je helma. Doplnit ji doporučujeme o funkční oblečení. Lepší je mít více tenčích vrstev, než silnějších. První volte termoprádlo, druhou vrstvu tvoří flísová mikina s termoizolačními vlastnostmi a třetí vrstvu tvoří nepromokavá bunda a kalhoty. 

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *