Jak vybrat florbalovou hůl?
Ať už s florbalem začínáte, nebo už máte pár vstřelených branek za sebou, v dnešním článku vám přinášíme stručný návod, jak správně vybrat florbalovou hůl.
Správná strana
Jestli už jste florbal někdy hráli, nejspíš moc dobře víte, na jakou stranu hrajete. V případě, že vás florbalová premiéra teprve čeká, je třeba si to ujasnit, jinak vaše hraní nebude stát za nic – vůbec totiž neplatí, že by pravák měl pravé zahnutí, jak mnoho lidí předpokládá. Vybírejte podle toho, jak se vám florbalka lépe drží. Pokud je pro vás pohodlnější mít vespod levou ruku, zvolte zahnutí pro levou ruku dole. Zároveň si na stranu zahnutí dávejte pozor především v případě, že nakupujete přes internet a hůl si tedy nemůžete chytit do ruky.
Pokud kupujete florbalku svým dětem, můžete koupit univerzální model, tedy s rovnou čepelí. S tou si zahraje jak pravák, tak levák. Pokud to ale myslíte s florbalem vážně, je rozhodně lepší zvolit čepel se zahnutím.
V našem katalogu naleznete široký výběr sortimentu pro florbalisty.
Délka
Podobně jako o hokejek se délka florbalky odvíjí od výšky hráče. Vršek florbalové hole by vám měl sahat přibližně do poloviny břicha, tedy k pupíku. Dejte však pozor na to, že uvedená délka hole má v sobě zahrnutou i výšku čepele.
Ideálně se však nespoléhejte pouze na měření, ale raději vyrazte do obchodu si florbalovou holi vyzkoušet naživo. Zvolením dostatečné výšky se totiž vyhnete bolavým zádům a hrbení. Pokud byste naopak zvolili hůl příliš dlouhou, špatně by se vám s ní manipulovalo, a navíc byste se nemohli pořádně opřít do střely.
Tvrdost
Dalším důležitým parametrem při výběru florbalové hole je její tvrdost, se kterou se setkáte také pod názvem flex. Ta se udává v milimetrech a v zásadě určuje, o kolik se tyč (shaft) prohne při zatížení třiceti kilogramy. Nenechte se tedy zmást – čím vyšší číslo tvrdosti, tím je florbalka měkčí a pružnější.
A jakou tvrdost zvolit? Zatímco děti a začátečníci by měli zvolit spíše měkčí hole, tvrdší florbalka najde své místo u zkušeného florbalisty či těch hráčů, kteří hrají spíše silově. Pokud si nejste jistí, zvolit můžete středně tvrdé florbalky, které jsou kompromisem mezi tvrdými a měkkými holemi.
Typ držení
Pokud se podíváte na výběr florbalek v obchodě, nejspíše si okamžitě všimnete, že jsou k dostání v různých tvarech. Mezi ty základní patří kulatý, hranatý a oválný úchop. Nejčastěji se však setkáme s kulatým úchopem. Po hranatějších tvarech sahají především hokejisté, kteří jsou na tento tvar zvyklý z hranatého úchopu hokejky.
Materiál
Na závěr je důležité zmínit také různé materiály, které jsou k dostání. Zatímco začátečníci využijí hlavně plastové hole, rekreační a mírně pokročilí hráči by měli sáhnout po kompozitové florbalce. Pro profesionály jsou k dostání i drahé karbonové hole, které vynikají nízkou hmotností a dlouhou životností.