běžecké boty

Jak vybrat běžecké boty?

Ať už patříte k rekreačním běžcům, či naopak běháte závodně, vždy je důležité zvolit vhodnou obuv. Předejdete tak řadě nepříjemných zranění, a navíc zlepšíte svůj celkový sportovní výkon. Správný výběr se však odvíjí od řady kritérií, které si stručně představíme v dnešním článku.

Velikost boty

Začneme asi tím úplně nejzákladnějším kritériem, a to velikostí běžecké boty. Ta se totiž odlišuje od velikosti bot, které běžně nosíme – vybírat bychom měli boty minimálně o půl čísla větší, než jak jsme zvyklí. Důvodem je lehký otok nohy při běhu, který by u přesně sedících bot mohl způsobit nekomfort. Zároveň se tak vyhneme nepříjemně černajícím nehtům v důsledku dlouhodobého tlaku na nehtové lůžko. Pozor si však dejte nejen na velikost boty, ale i její šířku. Zda boty nejsou příliš úzké však zpravidla zjistíme až při vyzkoušením na nohu. Proto je vhodné si boty před koupí vždy vyzkoušet.


Naučíme vás techniku správného dýchání


Došlap – supinační, pronační, neutrální

Přestože došlap většina rekreačních běžců příliš neřeší, jedná se o opravdu důležité kritérium. A to zejména v případě, že máme tzv. pronační došlap, tedy že naše kotníky vpadávají směrem dovnitř. Při výběru vhodných bot pro náš došlap se vyhneme jak zranění, tak například přetrvávající bolesti kloubů. Pokud si nejste jistí, jaký je váš došlap, nebojte se zajít na diagnostiku do specializovaného centra, kde vše změří.

Vybrané produkty

Terén běhu

Z hlediska terénu rozlišujeme dva hlavní typy běžeckých bot, a to silniční a krosové. Silniční boty jsou svým tlumením a celkovým tvarem přizpůsobeny běhu po asfaltových cestách, což může být náročné pro klouby z hlediska nárazů. Krosové boty se naopak hodí do terénu, čemuž jsou přizpůsobeny menším tlumením, výrazným vzorkem, případně i vyšší odolností. Pokud však běháte po pevných lesních a polních cestách, využít můžete i silniční boty. Ty se hodí také například na tartan či ovál.

běžecké cestní boty
Zdroj: Unsplash.com

Míra tlumení

Jak jsme již zmiňovali, různé typy běžeckých bot jsou přizpůsobené různým typům terénu především svým tlumením. To však nezávisí jen na terénu, ale například i váze běžce – vyšší tlumení ocení zejména těžší běžci či ti, kteří mají tendence běhat přes patu či běhají delší vzdálenosti. Naopak lehčí běžci zpravidla tlumení příliš nepotřebují. 


Poradíme vám, jak vybrat sporttester pro běžce


Druh tréninku

Na závěr je třeba vzít v potaz, zda jsme běžci rekreační, či budeme závodit. Pokud se věnujete intervalovým tréninkům, zvolte spíše lehčí boty tempové s menší mírou tlumení. Naopak na delší tratě volíme boty s dostatečným tlumením. Objemové modely volíme i v případě, že patříme v běhu spíše k začátečníkům a chceme si běh především užít bez ohledu na výkon.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *