Beh Bolest Kycli

Běh a bolest kyčlí

Pokud pravidelně běháte, nejspíš už vás nějaké to zranění potrápilo. Kromě bolavých kolen je jedním z nejčastějších problémů, které běžce potkávají, právě bolest kyčle. Pokud se však chcete vyhnout trvalým následkům v podobě poškozené chrupavky, je třeba bolest včas řešit. 

Určete typ bolesti

Prvním krokem k odstranění bolesti je především správná diagnóza. To, co na první pohled vypadá jako bolest v kyčli, totiž mohou být pouze namožené svaly v oblasti třísel. Pro tyto případy je typické, že se jedná o bolest kyčlí po běhu, nikoliv během něj. Příčinou je přetížení svalů v této oblasti, ať už nadměrným tréninkem či nevhodným stylem běhu

Příčiny bolesti kyčlí

I v případě, že vás kyčle pobolívají v průběhu samotného běhu, však není nutné panikařit – nemusí se vždy jednat o artrózu. Podobně jako při bolestech kyčlí po běhu může příčina ležet v nadměrné zátěži či nevhodném stylu běhu. Nejčastěji se bolest vyskytuje při přetížení zevních rotátorů, případně přitahovače kyčelního kloubu. 

Ani tentokrát však není vhodné zanedbat vhodnou léčbu, respektive rehabilitaci a vyrovnání dysbalancí. Při dlouhodobém přetěžování totiž může dojít k rozvoji zánětu, případně k poškození chrupavky, které je mnohdy nevratné. 

Behani
Zdroj: Unsplash.com / Bruno Nascimento

Artróza kyčle

Pokud vás bolest kyčle trápí více, než by vám bylo milé, rozhodně není na škodu vyrazit na ortopedii, kde vám udělají rentgenový snímek a v případě odhalení počínající či pokročilé artrózy navrhnou další léčbu. Pozitivní nález však nemusí znamenat konec s běháním či dokonce nutnost operace. V prvé řadě je třeba odhalit příčinu poškození kloubu, jako například špatný způsob běhu, dysbalance či nevhodné obutí, a následně je eliminovat. K úlevě od bolesti může rovněž přispět fyzioterapie či kloubní výživa. 

Artróza kyčle 2. stupně

Je na místě dodat, že pokud návštěvu lékaře zanedbáte, může dojít k postupnému zhoršení opotřebení kloubu. Zatímco v prvním stupni nemusí projevy artrózy nijak zasahovat do vašeho života, při rozvoji druhého stupně už se nepohodlí a bolest netýkají pouze běhu. V této fázi se totiž mnohdy objevují výrůstky a dochází k zahuštění kostní tkáně pod chrupavkou, což vede nejen k vyšší bolestivosti, ale také ztuhlosti a omezení rozsahu pohybu

Artróza kyčle a cvičení

Pokud vám přeci jen byla diagnostikována artróza kyčelního kloubu, není třeba věšet hlavu – artróza (především v počátečních stádiích) rozhodně neznamená naprostý konec s pohybem. Přestože lékaři zpravidla doporučují spíše fyzické aktivity, které samotný kloub zatěžují naprosto minimálně, jako je jízda na kole či plavání, mnoho pacientů nadále pokračuje s pravidelným během. Klíčová je však nadále pravidelná rehabilitace u fyzioterapeuta a svědomitá práce na vyrovnání dysbalancí.

5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *