Ortopedicke Vlozky

Běžecké vložky do bot

Vhodně zvolené běžecké boty jsou nepochybně nedílnou součástí běžecké výbavy. Bohužel ani ty nejdražší modely bot nemusí nutně splňovat naše požadavky – jednoduše platí, že každý z nás je jiný, a bota tak nemusí vždy dokonale sedět. Tento problém však poměrně efektivně řeší běžecké vložky do bot. 

Proč nosit vložky do bot?

Primárním účelem vložek do bot je vyplnění prostoru pod chodidlem, čímž dojde jak ke zvýšení stability, tak utlumení nárazů při běhu, a tedy ochraně našich kloubů. Naprosto nepostradatelnou pomůckou vám však budou v případě, že máte ploché nohy, či naopak příliš vysokou klenbu. Svou roli tak hrají nejen při běhu, ale také každodenní chůzi. 

Ortopedické vložky na míru

Pokud berete zdraví své páteře, kloubů a celkového pohybového aparátu opravdu vážně, doporučujeme vyzkoušet ortopedické vložky do bot na míru. Ty posouvají funkčnost vložek do bot na další úroveň – díky tomu, že jsou speciálně upraveny dle tvaru vašeho chodidla či například rozložení váhy, namísto pouhého změkčení došlapu vytváří oporu na strategicky rozmístěných místech. Výsledkem je tak správné zapojení svalů a zlepšení některých svalových dysbalancí, které vznikají na základě nevhodné obuvi či propadlé klenby. 

Bezecke Vlozky Do Bot
Zdroj: Depositphotos.com

Jaká je za ortopedické vložky na míru cena?

Zároveň je třeba dodat, že ortopedické vložky na míru nejsou nijak levnou záležitostí. Pokud se chystáte vyrazit na speciální měření, které výrobě a úpravám vložek předchází, připravte se na částku kolem dvou až tří tisíc korun. Tato cena však kromě samotného měření a výroby vložek často zahrnuje také instruktáž cvičení pro podporu správného postavení chodidla atp. 

Sportovní vložky

Alternativu k ortopedickým vložkám do bot představují vložky sportovní. Ty jsou díky zvýšenému okraji v patní části a anatomickému tvarování vhodné pro řadu sportovních aktivit, u kterých je vhodné podpořit stabilitu chodidla. Typickým příkladem může být trek, lyžování či právě běh, tedy situace, kdy dochází k nadměrné zátěži klenby. 

Bezecka Bota
Zdroj: Unsplash.com / REVOLT

Jak dlouho nosit ortopedické vložky?

V ideálním případě bychom měli vložky nosit prakticky pořád, respektive tehdy, kdy máme na nohou obuv s nevhodnou podporou klenby. Samotné vložky obvykle vydrží v dobrém stavu přibližně dva roky, poté je již třeba jejich výměna. Rozhodně to však není pravidlem – vložky do bot ze skutečně kvalitních materiálů nám mohou vydržet o mnoho déle. 

Kdo může předepsat ortopedické vložky?

Pokud byste rádi ušetřili, respektive si nechali nákup ortopedických vložek proplatit vaší pojišťovnou, je třeba je zakoupit na základě předpisu od lékaře. Vložky vám může předepsat jak váš praktický lékař, tak ortoped. V některých případech můžete předpis získat také od svého rehabilitačního lékaře.   

Vybrané produkty

5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *