Jak vybrat inline brusle?
S příchodem jara nás teplé počasí přímo láká vyrazit na kolo či na inline brusle. Pokud s bruslením teprve chcete začít, či jste po zimě zjistili, že nejsou vaše brusle v té nejlepší kondici, je čas zakoupit nové. V dnešním článku vám proto přinášíme několik rad, jak vybrat kvalitní brusle, které budou odpovídat vašim požadavkům i schopnostem.
Velikost koleček
Přestože velikost boty je i při výběru bruslí velice důležitá, zajímat nás bude především velikost koleček. Ta by se měla odvíjet od našich bruslařských schopností. Pokud patříte mezi začátečníky, vsaďte spíše na menší kolečka. Důvod je prostý – čím větší kolečka, tím rychleji pojedete. To naopak ocení pokročilí bruslaři, kteří si chtějí užít rychlou jízdu s menší námahou.
Co se týká konkrétních rozměrů, mezi menší kolečka vhodná pro začátečníky řadíme průměr do 82 milimetrů. Středně pokročilí bruslaři by měli sáhnout po průměru mezi 80 a 90 milimetry a pokročilí mohou směřovat až ke 100 milimetrům.
Tvrdost koleček
Zapomínat bychom neměli ani na vhodně zvolenou tvrdost koleček. Opět platí, že tvrdší kolečka jsou vhodná pro zkušenější bruslaře, případně pro osoby s vyšší hmotností. K orientaci v tvrdosti koleček nám poslouží údaj udávaný v jednotkách „A“. Čím vyšší je tato hodnota, tím jsou kolečka tvrdší. Zatímco průměrná tvrdost se pohybuje kolem 80A, zkušení bruslaři mohou sáhnout po tvrdosti 83A a více.
Brzda
Pokud s bruslením teprve začínáte, či si ani po letech nejste jistí v kramflecích, rozhodně sáhněte po modelech s brzdou. Myslete však na to, že brzda nevydrží navždy, zejména pokud bruslíte víckrát než několikrát do roka. Vyměnit bychom ji měli vždy, když vidíme, že je zbroušení a již neslouží svému účelu.
Ložiska bruslí
Neméně důležitým kritériem při výběru bruslí jsou ložiska, která významně ovlivňují nejen rychlost jízdy, ale také její kvalitu. Při nákupu se setkáme s označením ložisek lichými čísly, (3, 5, 7, 9, atd.). I v tomto případě platí, že čím vyšší hodnota, tím rychlejší a pohodlnější jízda. Z toho hlediska opět začátečníkům doporučujeme spíše nižší hodnoty kolem 3 až 5. Mírně pokročilí bruslaři mohou zvolit ložiska označená 5 až 7 a zkušení matadoři mohou bez obav sáhnout po ložiskách 7 až 9.
Typ konstrukce boty
Posledním významnějším kritériem, které musíme vzít v potaz, je konstrukce boty. Nejčastěji se setkáme s tzv. soft boot, hard boot či hybdrid boot. Přestože má každý konstrukční typ své výhody i nevýhody, v drtivé většině narazíme na první typ, tedy soft boot, které jsou vhodné pro běžné i fitness bruslení. Pokročilí jedinci však ocení spíše typ hard boot, který i při vysoké jízdě nabídne vysokou stabilitu. Kompromisem mezi oběma typy jsou hybrid boots, u kterých však musíme počítat s vyšší cenou.