Jaké boty zvolit pro běh v zimě?
Ať už patříte mezi dlouholeté příznivce běhu, či s běháním teprve začínáte, příchod zimy pro vás nejspíš znamená výrazné omezení venkovních aktivit, tedy i běhu. Pokud však nechcete v zimním období pověsit běhání na hřebík, řešením může být pořízení běžecké obuvi vhodné i do mínusových teplot a sněhu. Jak vybrat vhodné zimní běžecké boty vám poradíme v dnešním článku.
Myslete na přilnavost
Jelikož zimu doprovází především kluzký a nestabilní terén, je třeba myslet zejména na vhodnou podrážku. V případě, že běháte po silnicích či chodnících, sice můžete vyrazit v botách, které nosíte v teplejších měsících, je však třeba myslet na to, že i ve městě můžeme narazit na námrazu či sníh – a pád je na světě.
Z toho důvodu budou vhodnější boty s dostatečně přilnavou podrážkou, která je zpravidla vyrobena z kvalitní gumy o několika vrstvách. Na škodu není ani dostatečný vzorek, který se vám osvědčí zejména v náročnějším terénu. Pokud tedy rádi běháte po trasách vedoucích přes pole či po lesních cestách, zvolte boty s členitějším dezénem. Samotnou kategorií jsou boty vhodné na běhání v horách – v tomto případě vsaďte na běžecké boty s hroty.
Vybrané produkty
Udržte nohy v teple
Kromě dostatečné přilnavosti je v zimním období důležitý také svršek boty, který musí poskytovat dostatečné zateplení chodidla. Z tohoto hlediska je nezbytné zvolit obuv s hustší síťkou, která nepropustí nejen vodu a vlhkost ze sněhu, ale také neprofoukne.
Mnoho modelů zimních běžeckých bot, se kterými se můžeme setkat, se chlubí tzv. membránou, která chrání chodidla před zimou a vlhkostí. Je třeba však nezapomínat na to, že nepropustná membrána funguje oboustranně – pokud se voda například při intenzivním dešti či při proběhnutí závějí dostane dovnitř boty, bude následné sušení bot o něco složitější.
Zvolte správnou velikost
Pokud jste se rozhodli pořídit zimní běžeckou obuv, doporučujeme vám nenakupovat ji na internetu a spíše zamířit do kamenného obchodu, kde si ji můžete vyzkoušet. Je totiž třeba myslet na to, že v zimě běháme v teplejších, hrubších ponožkách, a boty naší standardní velikosti by nás tak mohly posléze tlačit. V případě, že nemáte možnost si boty před nákupem vyzkoušet, zkuste sáhnout spíše po o číslo větším modelu, než jaký nosíte normálně. Vyhnete se tak nepříjemným puchýřům, otlakům či dokonce zmodralým „běžeckým“ nehtům.