Detske Odrazedlo

Máme pro vás tipy, jak vybrat dětské odrážedlo

Máte doma akční dítě, které miluje pohyb, ale na kolo je ještě příliš malé? Řešením je dětské odrážedlo, na kterém může začít „drandit“ v okamžiku, kdy dosáhne potřebné výšky, tedy kolem 90 cm. Nejen, že si s odrážedlem vaše dítko užije spoustu zábavy, ale brzy už to bude jen malý krůček ke skutečnému kolu. Jak však vybrat takové odrážedlo, které bude skutečně bezpečné a vaše dítě na něm bude rádo jezdit?

Výška sedla odrážedla

Jak vyplývá z názvu odrážedla, dítě musí být schopno se při jízdě odrážet. To je však možné jen v případě, že vybereme vhodnou výšku sedla. Rozhodně tedy nekupujte větší odrážedlo s tím, že do něj váš potomek doroste – v ideálním případě by hlavně v začátcích mělo dosáhnout celou plochou chodidel na zem. Potřebnou výšku můžete buď vyzkoušet přímo v obchodě, nebo vaše dítě jednoduše doma změřit.

Pokud se bojíte, že vaše dítě odrážedlo brzy přeroste, můžete jednoduše sáhnout po modelu s nastavitelnou výškou sedla. Vždy však myslete na nejnižší možnou polohu, která by měla odpovídat současnému vzrůstu dítěte.

Materiál a hmotnost

Dalším důležitým parametrem při výběru odrážedla je materiál, ze kterého je vyrobeno. Nejčastější volbou jsou modely s ocelovým rámem, a to především z důvodu poměrně nízké ceny. Hlavní nevýhodou je bohužel vyšší hmotnost, která nemusí být pro malé děti úplně vhodná. Z hlediska nižší váhy jsou lepší, ač méně častá, především odrážedla z hliníku, případně z kompozitních materiálů, laminátu či dřeva. 

A co brzda? Je potřeba?

Jednou z nejčastějších otázek, které výběr dětského odrážedla doprovází, je nutnost brzdy. Odpověď zní ne – malé děti, které se odrážedly teprve začínají, brzdu opravdu nepotřebují. Brzdí totiž zcela přirozeně a intuitivně nohama. Díky tomu se naučí vnímat rovnováhu a také ovládat kolo. Další nevýhodou odrážedla s brzdou v příliš brzkém věku je také fakt, že malé děti mají jen zřídka dostatečnou sílu a koordinaci v prstech ke zmáčknutí brzdy. V mnoha případech na ni dokonce ani nedosáhnou. Odrážedlo s brzdou proto volíme u něco starších dětí, které ji budou schopné ovládat.

Odrazedlo
Zdroj: Unsplash.com

Bezpečnost především

Posledním velice důležitým kritériem je bezpečnost. Co se týká samotného odrážedla, to by nemělo mít žádné ostré hrany či zakončení, o které by se dítě mohlo při pádu snadno poranit. Dále se vyhněte odrážedlům s ostrými řídítky, případně otočnými řídítky, které se mohou protočit a způsobit pád. 

Kromě vhodně zvoleného odrážedla je základem bezpečnosti také padnoucí helma, případně také chrániče loktů a kolen – vyhnete se tak nejen odřeninám, ale i pláči. Pokud se vašemu dítku v zápalu hry potí ruce, můžete zvolit také rukavičky, které zabrání sklouznutí ruky z řídítek.  

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *