Vyber Kola

Jak vybrat jízdní kolo

Cyklistická sezona se pomalu, ale jistě po roce hlásí znovu o slovo, což znamená jediné – opečovávání jízdního kola, které chladnou zimu strávilo v zahradní kůlně. Při mytí jednotlivých částí a nafukování kol však zjišťujeme, že tento fantastický společník, se kterým jsme ujeli dlouhé kilometry, už dosloužil. A tak se nabízí otázka, jak vybrat jízdní kolo nové, jež nahradí spolehlivého, ale už starého předchůdce?

Horské nebo trekové kolo?

Ještě, než se začnete brodit internetovými nabídkami, je zapotřebí prozradit si, jaké jízdní kolo vlastně potřebujete. Je sice skvělé, že je venku krásně a takové počasí vás láká ven, ale plánujete jezdit na nezpevněném terénu nebo dáváte přednost terénu lehčímu, například silnici? Od toho se totiž bude odvíjet typ kola, který si pořídíte. 

V současné době rozdělujeme jízdní kola na dvě kategorie, a sice na treková kola a na horská kola. Zatímco horské kolo je určené pro jízdu v terénu, který je nezpevněný, trekové (nebo také krosové) se hodí pro druhý zmíněný případ. 

TIP: Jaké koupit vybavení na kolo?

Jak vybrat horské kolo

Rozhodli jste se zdolávat spíše nezpevněný terén a silnice nejsou tím, co budete na sedátku nového společníka zdolávat? Horské kolo upoutá vaši pozornost. Definovat ho lze silným pláštěm a hrubým vzorkem. Většinou jsou kola odpružená, a to od přední vidlice až po rám. A to vede k maximálnímu pohlcení terénních nerovností. 

Horske Kolo Bulls

Při výběru dáváme přednost hlavně menšímu rámu, který je v terénu snáze ovladatelný. Rozhodující je také průměr kol, ten se však odvíjí i od vzrůstu samotného cyklisty.

Jak vybrat trekové kolo

O něco univerzálnějším typem tohoto dopravního prostředku jsou kola treková, která jsou často vyrobená jako takový kompromis pro jízdu v lehkém a zpevněném terénu. Jsou zpravidla větší, rám bývá často pevnější. Stejně jako na horských kolech, i zde se setkáte s převody, díky čemuž bude zajištěná opravdu pohodlná, snadná jízda. Ovšem pokud se rozhodnete jít touto cestou, opravdu pamatujte na to, že do těžšího terénu se nehodí.

Pro tento typ kol je typický tenčí plášť a nedisponuje blatníky ani nosiči. Tyto prvky však lze dokoupit dodatečně, pokud by je cyklista požadoval. 

Jak vybrat elektrokolo

Samostatnou kategorií tohoto dopravního prostředku jsou elektrokola, která se v současné době těší opravdu obrovské popularitě. A nelze se tomu divit – ujede se s nimi opravdu velký kus cesty, aniž by se vynaložilo příliš mnoho sil. Je ale mylné se domnívat, že kolo za vás zastane všechno, člověk si dá opravdu do těla. 

Tato kola disponují systémem elektrického pohonu, který doplňuje sílu vynaloženou při šlapání. To jde díky této technologii snadněji s vynaložením menšího úsilí. 

Při výběru hrají roli opět osobní požadavky cyklisty, ale i parametry či vlastnosti kola.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *