Běh a bolest kyčlí
Pokud pravidelně běháte, nejspíš už vás nějaké to zranění potrápilo. Kromě bolavých kolen je jedním z nejčastějších problémů, které běžce potkávají, právě bolest kyčle. Pokud se však chcete vyhnout trvalým následkům v podobě poškozené chrupavky, je třeba bolest včas řešit.
Určete typ bolesti
Prvním krokem k odstranění bolesti je především správná diagnóza. To, co na první pohled vypadá jako bolest v kyčli, totiž mohou být pouze namožené svaly v oblasti třísel. Pro tyto případy je typické, že se jedná o bolest kyčlí po běhu, nikoliv během něj. Příčinou je přetížení svalů v této oblasti, ať už nadměrným tréninkem či nevhodným stylem běhu.
Příčiny bolesti kyčlí
I v případě, že vás kyčle pobolívají v průběhu samotného běhu, však není nutné panikařit – nemusí se vždy jednat o artrózu. Podobně jako při bolestech kyčlí po běhu může příčina ležet v nadměrné zátěži či nevhodném stylu běhu. Nejčastěji se bolest vyskytuje při přetížení zevních rotátorů, případně přitahovače kyčelního kloubu.
Ani tentokrát však není vhodné zanedbat vhodnou léčbu, respektive rehabilitaci a vyrovnání dysbalancí. Při dlouhodobém přetěžování totiž může dojít k rozvoji zánětu, případně k poškození chrupavky, které je mnohdy nevratné.
Artróza kyčle
Pokud vás bolest kyčle trápí více, než by vám bylo milé, rozhodně není na škodu vyrazit na ortopedii, kde vám udělají rentgenový snímek a v případě odhalení počínající či pokročilé artrózy navrhnou další léčbu. Pozitivní nález však nemusí znamenat konec s běháním či dokonce nutnost operace. V prvé řadě je třeba odhalit příčinu poškození kloubu, jako například špatný způsob běhu, dysbalance či nevhodné obutí, a následně je eliminovat. K úlevě od bolesti může rovněž přispět fyzioterapie či kloubní výživa.
Artróza kyčle 2. stupně
Je na místě dodat, že pokud návštěvu lékaře zanedbáte, může dojít k postupnému zhoršení opotřebení kloubu. Zatímco v prvním stupni nemusí projevy artrózy nijak zasahovat do vašeho života, při rozvoji druhého stupně už se nepohodlí a bolest netýkají pouze běhu. V této fázi se totiž mnohdy objevují výrůstky a dochází k zahuštění kostní tkáně pod chrupavkou, což vede nejen k vyšší bolestivosti, ale také ztuhlosti a omezení rozsahu pohybu.
Artróza kyčle a cvičení
Pokud vám přeci jen byla diagnostikována artróza kyčelního kloubu, není třeba věšet hlavu – artróza (především v počátečních stádiích) rozhodně neznamená naprostý konec s pohybem. Přestože lékaři zpravidla doporučují spíše fyzické aktivity, které samotný kloub zatěžují naprosto minimálně, jako je jízda na kole či plavání, mnoho pacientů nadále pokračuje s pravidelným během. Klíčová je však nadále pravidelná rehabilitace u fyzioterapeuta a svědomitá práce na vyrovnání dysbalancí.