Jaké je potřeba vybavení na fotbal?
Stejně jako každý sport, i fotbal vyžaduje patřičné vybavení. To je důležité nejen z hlediska co nejlepšího sportovního výkonu, ale také bezpečnosti – není proto divu, že je mnohé vybavení vyžadovány oficiálními pravidly. V dnešním článku se proto podíváme, na jaké fotbalové vybavení bychom neměli zapomínat, a především jak ho vybrat.
Základem jsou chrániče
Nikoho asi nepřekvapí, že naprostým základem vybavení na fotbal jsou chrániče, které hráče ochrání před možným zraněním. To se týká především chráničů holení, které jsou pro nastoupení do zápasu dokonce povinné. Důvod je prostý – holenní kost, kterou z přední strany nechrání žádné svaly ani tuková tkáň, je jednoduše velice náchylná ke zlomeninám, a ve sportu, jako je fotbal, to platí dvojnásob.
Abychom vybrali chrániče, které splní svůj účel, musíme myslet zejména na vhodnou velikost, která se odvíjí od výšky postavy. Na výběr máme ze dvou typů chráničů, a to chrániče s nastavitelným páskem a chrániče bez něj. Zatímco u chrániče s pásky často najdeme i chránič kotníku, chránič bez pásku je zpravidla bez něj – vkládá se totiž pod kompresní návlek.
Kompresní návleky
Kompresní návleky neboli štulpny nejen pomohou udržet chránič na místě, ale také pomáhají k prevenci svalových křečí v nohou. Zakoupit můžeme buď klasicky ponožkové, nebo ty bez ponožky, tedy štulpny třmenové. Ty jsou praktické především z toho důvodu, že nemusíme brát ohled na velikost nohy.
Brankářské rukavice
Další nezbytné vybavení, které se týká výhradně brankářů, jsou brankářské rukavice. Ty brankáře ochrání před nepříjemnými zraněními rukou nebo prstů a zároveň zlepšují úchyt míče například ve vlhku a dešti.
Podobně jako u chráničů je důležité zvolit zejména vhodnou velikost, která se odvíjí od šířky dlaně – rukavice by měla přesně sedět na ruku a rozhodně by neměla tlačit. Příliš velká rukavice může naopak způsobit horší úchop či dokonce padat, v ideálním případě bychom tedy měli rukavice před zakoupením vyzkoušet. Praktické jsou také modely s páskem na suchý zip, kterým můžeme rukavice dotáhnout kolem zápěstí.
Co se týká materiálu, ze kterého jsou brankářské rukavice vyrobeny, nejčastěji se setkáme s latexem. Vhodný materiál se však odvíjí také od počasí, ve kterém chceme rukavice používat – zatímco za sucha jsou ideální latexové pěny, za mokra je lepší měkčí materiál s otevřenějšími póry.
Prodlužte životnost rukavic správnou péčí
Aby rukavice co nejdéle vydržely, musíme se o ně vhodně starat. Správná péče začíná jejich namočením ve vlažné vodě před prvním použitím. Stejně tak bychom měli rukavice očistit ve vlažné vodě, a to ihned po tréninku či zápase. Rukavice nikdy nepereme v pračce ani nesušíme na topení!