Batoh Na Kolo

Jak vybrat batoh na kolo? Máme pro vás praktické tipy

Zatímco na krátkých vyjížďkách po městě a blízkém okolí se obejdeme i bez batohu, při delších cyklistických výpravách a výletech už je naprostou nezbytností. Při výběru batohu na kolo bychom však měli dbát na několik kritérií, které si přiblížíme v následujících řádcích.

Jaký typ batohu zvolit?

Když zamíříme do obchodu se sportovním vybavením, či dokonce do specializované prodejny zaměřené na prodej batohů, setkáme se s opravdu širokou nabídkou. K dostání jsou jak klasické outdoorové batohy (tedy krosny), které poskytnou výztuhu zad, a především vysokou nosnost a objem. Menší alternativou jsou turistické batohy, případně také sportovní batohy, které mívají o poznání menší objem, na druhou stranu jsou skladnější.

Pokud hledáte batoh, který budete používat primárně na kolo, nejlepší volbou jsou batohy cyklistické. Ty mají nejen dostatečně vyztužená záda, ale také výborně větrají, díky čemuž se nebudete na zádech tolik potit. Praktické jsou rovněž modely s kapsou na pití a dalšími doplňky. To, zda je využijete, se však odvíjí zejména od zamýšlené délky tras, na které budete batoh nosit.

Na co myslet při výběru?

Právě od zamýšlených tras se odvíjí celá řada dalších kritérií. Na jejich délku bychom měli myslet nejen při výběru dostatečného odvětrávání, ale také vnitřní kapacity, maximální nosnosti či materiálu. Asi se shodneme, že na náročný několikadenní cyklovýlet budeme potřebovat odolnější a objemnější batoh než na sobotní vyjížďku na kole.

Nadstandardní vybavení

Pokud zamýšlíte batoh používat spíše na první z možností, vyplatí se zainvestovat do batohu, který nabídne doplňkové funkce. Mezi ty patří například pláštěnka, která batoh a věci v něm ochrání v případě náhlého deště. Poměrně praktické jsou také hrudní a bederní popruhy, díky kterým vám bude batoh skvěle sedět a nebude se na zádech pohybovat.


Jaké koupit vybavení na kolo?


Asi nejdůležitějším kritériem při výběru cyklistického batohu je pak výztuha zad a odvětrávání. Zatímco výztuhu oceníte z hlediska lepší přehlednosti věcí uložených v batohu, odvětrávání zad výrazně omezí pocení. Oceníte ho zejména v horkých letních dnech, kdy nevětrající batoh na zádech rozhodně není příjemným zážitkem.

Cyklisticky Batoh
Zdroj: Pexels.com

Pozor na kvalitu a cenu

Zatímco nadstandardní fuknce bychom měli vybírat podle svého uvážení a individuálních potřeb, dostatečná kvalita by měla být při nákupu naprostou samozřejmostí. Přestože za kvalitní batoh necháte o pár stovek (u profesionálních sportovních batohů až tisíc) víc, z dlouhodobého hlediska se tato investice rozhodně vyplatí. Batoh vám déle vydrží v perfektním stavu, a vy si tak nebudete na cyklovýletě muset dělat starosti s opravou rozjetých zipů či párajících se švů, která se může poměrně prodražit. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *