hokejové rukavice

Poradíme vám, jak vybrat hokejové rukavice

Přestože se může zdát pořizování hokejových rukavic jako poměrně přímočará záležitost, opak je pravdou. Pro zvolení opravdu vhodných rukavic musíme brát ohled na celou řadu kritérií – díky tomu vybereme rukavice, které nám poskytnou nejen dostatečný cit v rukou, ale také ochrání naše prsty.

Velikost rukavic

Obecně můžeme říci, že velikosti rukavic se dají rozdělit do tří kategorií, a to žákovských rukavic (8 a 9 palců), juniorských rukavic (10, 11, 12 palců) a seniorských rukavic (13, 14, 15 palců). Jelikož však velikost může být velice individuální, je vhodné se orientovat podle velikostních tabulek, či si v ideálním případě rukavice před nákupem zkusit.

V našem katalogu naleznete výběr ze širokého sortimentu hokejových rukavic.

Tvar rukavic

Jelikož má každý z nás trochu jiný tvar rukou a prstů, je důležité při výběru zvolit vhodný tvar rukavic. Zde bychom opět narazili na tři kategorie, a to klasický tvar, anatomický a zkosený.

Bauer hokejové rukavice
Zdroj: Pixabay.com

Asi nejrozšířenější je klasický střih rukavic. Ten ocení zejména hráči, kteří potřebují při hře volnost k pohybu prstů a zápěstí například u střel švihem. Druhý typ, tedy anatomický střih, je vhodný pro ty, kteří hledají spíše dobrý úchop a citlivost. Tyto rukavice se totiž dokážou tvarem přizpůsobit ruce, na které výborně sedí, aniž by omezovaly volnost.

Posledním typem jsou rukavice zkoseného střihu, které jsou díky širšímu střihu v oblasti prstů a zúžením u zápěstí v podstatě kombinací předchozích dvou typů. Díky tomu má hokejista volné prsty (a tedy vyšší cit při držení hole), aniž by se rukavice na ruce posouvala.

Materiál

Přestože dříve bývala nejpoužívanějším materiálem rukavic kůže, dnes ji postupně nahrazuje především syntetická kůže a nylon, které výrazně lépe odvádí od kůže pot a jsou lehčí. 

Zatímco nylonové rukavice se mohou pochlubit lehkou váhou a výbornou prodyšností, syntetická kůže vyniká především odolností. Stále častěji však můžeme narazit na rukavice, které oba tyto materiály kombinují, a poskytují nám tak přednosti obou z nich.

Vyztužení

Aby rukavice opravdu dlouho vydržela a zároveň ruku dostatečně chránila, je nezbytné, aby měla vyztužené dlaně a prsty. Nejčastěji bychom narazili na rukavice s výztuží z lycry či clarina. Zároveň by (hlavně u dražších modelů) neměl chybět zpevňující materiál proti prodření či grip pro lepší a pevnější úchop. Setkat se můžeme také se s odvětráváním či polštářky, které dokážou tlumit nárazy.

Co se týče vyztužení prstů, ty se opět rukavici od rukavice liší. Pokud sáhneme po dražších modelech, vyztužení najdeme zejména na horní části prstů či na zápěstí. Ty také mají často trojdílné dělení prstů s odděleným ukazováčkem, zatímco u levnějších rukavic si musíme vystačit se dvěma díly, a tedy i horší pohyblivostí.

5/5 - (3 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *