Bezecke Boty

Jak správně pečovat o běžecké boty

Pokud patříte mezi nadšené běžce, ať už amatérské či profesionální, nejspíš vám v botníku nechybí kvalitní běžecké boty. A pravděpodobně moc dobře víte, že jejich pořízení není nijak levnou záležitostí. Víte však, jak o boty správně pečovat, aby vám skutečně dlouhou vydržely. Pokud ne, dozvíte se to v dnešním článku.

Jak se vyhnout (a zbavit) zápachu?

Jedním z největších nešvarů pravidelně používaných běžeckých bot je především zápach. Ať se nám to líbí, nebo ne, noha se i v těch nejprodyšnějších sportovních botách z funkčních materiálů při běhu potí. Pot se vsakuje do vložky boty a následné přemnožení nejrůznějších bakterií, které pot rozkládají, vede k nepříjemnému zápachu (v horším případě také plísňovým onemocněním chodidel). Tomuto se dá částečně předcházet nošením vhodných ponožek, které dobře odvádí pot. Momentálně můžete využít například D-Sport slevy, kde jsou k dostání jak běžecké, tak například fitness ponožky, které se obecně vyznačují dobrou prodyšností. 

Co však dělat v případě, že už je na prevenci pozdě? V prvé řadě nezapomeňte po každém běhu boty dobře prosušit. Proti zápachu jsou rovněž velice efektivní speciální deodoranty a polštářky proti zápachu obuvi. Obezřetnější buďte u nejrůznějších babských rad, které jsou sice funkční, ale mohou drahé běžecké boty poškodit. Poměrně efektivní a zároveň neškodná k materiálům běžeckých bot je jedlá soda, která dokáže zápach dokonale pohltit. 

Jak na čištění běžeckých bot?

Ať už jde o zmiňovaný zápach či zkrátka mechanické znečištění, možná vás láká hodit běžecké boty do pračky. Vězte však, že se nejedná o ten nejlepší nápad, a to i v případě, že zvolíte jemný prací prostředek a program. Během praní v bubnu pračky totiž nevyhnutelně dochází k mechanickým nárazům, které mohou výrazně poškodit konstrukci boty. Raději proto vytáhněte kyblík s teplou mýdlovou vodou (případně směsí vody a jemného pracího prášku) a kartáček a pusťte se do ručního čištění, a to jak podrážky, tak vložky a svršek boty.

Do pračky můžete hodit samotné tkaničky, nezapomeňte je však nejprve zabalit do speciálních sáčků na praní, aby vám je pračka „nesežrala“ tak jako všechny levé ponožky. 

Pece O Bezecke Boty
Zdroj: Unsplash.com / Dulcey Lima

Pozor na sušení běžeckých bot

U praní to však nekončí. Ačkoliv asi není třeba dodávat, že běžecké boty rozhodně nepatří do sušičky (ze stejného důvodu, proč není příliš vhodné jejich praní v pračce), vyhněte se také jejich sušení horkem, tedy na topení, u krby či třeba fénem (přiznejte se, určitě vás to někdy ve spěchu napadlo). Pokud vám nevadí investice do péče o boty, vyplatí se pořízení speciálních vysoušečů bot, vystačíte si však s obyčejnými novinami. Ty stačí nacpat do bot, které následně umístíte na suché, vzdušné místo.

Kde skladovat běžecké boty?

Blíží se zima a vy zkrátka v mínusových teplotách běhu příliš nedáte? Pak je třeba boty na zimu správně uskladnit. Jednoznačně se vyhněte jejich skladování ve sklepě či nevytápěné půdě – gumové části bot mohou vlivem nízkých teplot zkřehnout a praskliny na sebe nedají po prvním jarním výklusu příliš dlouho čekat. Příliš vhodné však nejsou ani vysoké teploty, které mají negativní vliv na vlastnosti lepidel v obuvi. 

Lépe uděláte, pokud umístíte vyčištěné a dokonale vysušené boty do krabice a tu uložíte na místo se stálou teplotou, tedy například do skříně či šatny.

Pravidelné čištění běžeckých bot nepodceňujte

Ač se může zdát, že je čistění běžecké obuvi zbytečná věda, rozhodně ho nepodceňujte. Dvojnásob to platí v případě bot s prodyšnou či nepromokavou membránou, která se při nedostatečné údržbě zkrátka ucpe a přestává plnit svou funkci. 

Vybrané produkty

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *