žena, běh, zima

Proč používat nesmeky?

Pokud pravidelně běháte, nejspíš se nenecháte odradit ani chladným zimním počasím. Pokud však občas zpestřujete své běžecké tréninky po městských či polních cestách výklusem po zasněžených lesních stezkách, hrozí riziko uklouznutí a pádu. Kromě toho může nepříjemné podkluzování na namrzlém povrchu zkazit zážitek z celého běhu, či dokonce přetížit lýtkové svaly a Achilovky.  Jedním ze způsobů, jak se obtížím na ledovém a kluzkém povrchu vyhnout, jsou takzvané nesmeky.

Co jsou to nesmeky?

Nesmeky jsou gumové návleky s hroty, které se nasazují přímo na boty. Hroty jsou vyrobeny z kovu a můžeme si je představit například jako hřeby na tretrách. K dostání jsou v několika standardních velikostech, bohužel se při výběru nemůžeme orientovat podle číslování bot. Číslovány jsou jako S, M, L a XL, přičemž každá z velikostí odpovídá několika klasickým velikostem obuvi. Kromě samotných nesmeků jsou k sehnání i náhradní hroty, díky čemuž nemusíte v případě jejich opotřebení kupovat nesmeky úplně nové – stačí jen vyměnit zničené hroty za nové.

Na jaký terén jsou vhodné?

Nesmeky využijete především na náročném namrzlém lesním terénu, včetně ledu. Hodit se však mohou i na polních či městských cestách, na kterých se může pod nánosem sněhu skrývat zrádná námraza. Jejich výhodou je i fakt, že se dají snadno připnout a odepnout, a díky praktické skladnosti také jednoduše schovat například do kapsy. V případě suchého úseku je tedy můžete sundat a nasadit je opět až ve chvíli, kdy se objeví led či námraza. Na suchém asfaltu je totiž nejenom nebudete potřebovat, ale také byste hroty zbytečně opotřebovávali a ničili.

Kdy se nesmekům vyhnout?

Jak již bylo řečeno, nehodí se zejména na pevný, suchý povrch, na kterém se hroty snadno poškodí. Stejně tak se vyhněte jejich nošení v bahně, případně nánosech zetlelého listí, na které často narazíme na lesních stezkách. Ze skříně je proto vytáhněte až s příchodem zimy, během deštivého jara a podzimu nadělají více škody než užitku.

Praktický pomocník na závody

Nesmeky využijete nejen na tréninky a rekreační běhání, ale také na zimních závodech. Na ledovém terénu tak získáte značnou výhodu oproti běžcům, kteří vyrazili bez nich. Zároveň je ale třeba brát v potaz, že samotné nazouvání a zouvání nesmeků vás může poněkud zdržet. Na závody si je tedy přibalte spíše v případě, že víte, že je budete potřebovat velkou část trati. Pokud valná část závodu povede po suchém asfaltu, nesmeky nechte doma.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *