Helma Na Kolo

Poradíme vám, jak vybrat helmu na kolo

Dávno je pryč doba, kdy byla helma součástí cyklistické výbavy pouze malých dětí. Z hlediska bezpečnosti se jedná o důležitý prvek, na který bychom neměli zapomínat – za vše mluví statistka, podle které má na 75 % úmrtí cyklistů na svědomí zranění hlavy. Při výběru bychom však měli dbát na celou řadou kritérií, díky které bude jízda na kole nejen bezpečná, ale také pohodlná a stylová.

Pozor na normy

Pokud kupujete cyklistickou helmu v České republice, díky zákonu se můžete spolehnout, že splňuje bezpečnostní testy podle normy ČSN EN 1078. Z toho hlediska se příliš nevyplatí kupovat cyklistickou helmu na čínských e-shopech, kde sice můžeme helmu s krásným designem koupit o poznání levněji, ale bez jistoty, že danou normu splňuje. Navíc můžete při nákupu helmy využít příspěvku zdravotní pojišťovny pro děti a mládež, pro které je její nošení povinné.

Helma Na Kolo Pro Deti
Zdroj: Unsplash.com

Zvolte vhodnou konstrukci

Celkem jsou u nás k dostání dva typy cyklistických helem, a to tzv. Hardshell a In Mold. Zatímco Hardshell helmy se skládají ze skeletu přilepeného k povrchu pěnové polystyrenové vrstvy, In Mold helmy jsou vyráběny vstřikováním polystyrenu přímo do skeletu. Díky tomu je takto vyrobená přilba nejen pevnější, ale také lehčí a často s větším množstvím větracích otvorů.

Velikost

Dále bychom při výběru měli dbát zejména na vhodnou velikost. Přestože by helma měla na hlavě pevně sedět, rozhodně by ji neměla nepříjemně svírat, což bychom mohli odnést bolestí hlavy. Dnes už většina modelů helem nabízí regulaci velikosti, nejčastěji kolečkem, případně vyjímatelnými vložkami nebo pásky.

Nezapomínejte na hmotnost

Abyste si cyklistické výlety skutečně užili, je důležité vybrat také vhodnou hmotnost – příliš těžké helmy se vám „odvděčí“ nepříjemnou bolestí krční páteře. U dětí by hmotnost helmy neměla přesahovat 200 gramů, naopak u dospělých se maximální hranice pohybuje kolem půl kila.

Doplňky na helmě

Jelikož výše uvedená kritéria se u jednotlivých výrobců a modelů obvykle příliš neliší, vybírat bychom měli zejména podle požadovaných doplňků. Těmi nejčastějšími jsou odnímatelné štítky a kšilty, které přijdou vhodnou v jasných a slunečných dnech. V neposlední řadě bychom neměli zapomínat také na reflexní prvky, případně dostatečně výraznou barvu, která je dobře viditelná i v šeru.

Kdy je čas helmu vyměnit?

Asi není třeba připomínat, že v okamžiku, kdy se na helmě pro pádu objeví prasklina, bychom ji neměli dále používat. Zároveň bychom měli cyklistickou helmu pravidelně měnit každých pět až osm let, kdy materiál začíná ztrácet původní vlastnosti, a tedy i bezpečnost. V případě, že patříte mezi vášnivé cyklisty a používáte helmu opravdu často, může být tato doba zkrácena na pouhé tři roky.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *