Jak vybrat čelovku na běh
Přestože zpravidla běháme za světla, běžeckého nadšence může potkat celá řada situací, kdy je třeba vyběhnout za tmy – ať už jde o běhání v zimě, kdy se dny o poznání krátí, či například o dlouhé vytrvalostní závody. Aby však bylo běhání za tmy bezpečné, je kromě dostatečného množství reflexních prvků třeba zvážit také pořízení vhodné čelovky na běh. Ta nám nejen celý běh usnadní, ale také se díky ní vyhneme nepříjemným zraněním v podobě vymknutých kotníků. Na jaké parametry bychom měli dát při výběru pozor?
Rozměry a váha
Asi není třeba vysvětlovat, proč je vhodnější čelovka spíše lehčí váhové kategorie. Váha jde bohužel ruku v ruce s výdrží baterie – v případě, že potřebujeme čelovku s opravdu dlouhou výdrží (například pro dlouhé noční běhy či traily), musíme počítat s vyšší váhou. Zatímco u lehčích čelovek si vystačíme s popruhem kolem hlavy, těžší modely by měly být vybaveny i středovým popruhem přes vršek hlavy. Zároveň je důležité, aby měla čelovka co nejlépe vyvážené těžiště, díky čemuž nám nebude sklouzávat z hlavy ani při rychlejším tempu.
Vybrané produkty
Světelný výkon
Světelný výkon čelovky by se měl odvíjet od našich individuálních potřeb. Zatímco rekreační běžci si pro orientaci v šeru na přehledném terénu vystačí s indikativním světlem o síle pěti až dvaceti lumenů, na polních či asfaltových cestách bychom měli zvolit silnější výkon kolem do 100 lumenů. Pro běh v terénu sáhněte po čelovkách s výkonem mezi 300 a 1400 lumeny.
Šířka světelného kužele
Většina běžců si vystačí se středně širokým kuželem. Po širším kuželi sáhněte v případě, že se vydáváte do nepřehledného či nebezpečného terénu – díky širšímu záběru čelovky nepřichází o výhody periferního vidění. Naopak úplně nevhodné jsou čelovky s úzkým kuželem světla či s proměnlivou šířkou kužele, u kterých se jen zbytečně zdržujeme jejich nastavováním.
Ovládání čelovky
Hlavním kritériem by měla být především jednoduchost a intuitivnost. Zároveň se obloukem vyhněte čelovkám s automatickým režimem, které se samy přizpůsobují odraženému světlu.
Zdroj energie
Kromě čelovek s klasickými bateriemi můžeme narazit i na svítilny, které je možné napájet pomocí kabelu. Nezapomeňte je však pravidelně dobíjet, aby byly vždy připravené na běh.
Odolnost čelovky
Na závěr nezapomeňte zvážit odolnost zakoupené čelovky. Myslete hlavně na voděodolnost, která je při běhu prakticky nezbytná (při dešti apod.). Méně důležitá je už vodotěsnost – s čelovkou se pravděpodobně potápět nebudete. Její nákup zvažte v případě, že reálně hrozí upadnutí čelovky do vody. Pokud však běháte hlavně po městských a příměstských cestách, bude tato funkce poněkud zbytečná.
Co se týče materiálu čelovek, spíše než po plastu sáhněte po minerálním skle. Je odolnější proti odření a roztříštění.