dýchání při běhu

Naučíme vás techniku správného dýchání

V případě, že se věnujete nějakému sportu, nejspíš víte, jak je důležité správné dýchání. Bohužel řada sportovců při fyzické aktivitě dýchá spíše intuitivně a bez ohledu na správnou techniku. Ta však může výrazně pomoci k lepším sportovním výsledkům a celkově lepší kondici.


Poradíme vám, jak vybrat sporttester pro běžce


Základy správného dýchání

Než se podíváme na konkrétní techniky dýchání pro různé sporty, je třeba uvést naprosté základy správného dýchání. Ty bychom měli aplikovat nejen při sportu, ale i v běžném životě. 

Na úvod je potřeba říci, že existují celkem tři druhy dýchání, a to hrudní, břišní a podklíčkové. Zatímco s tím posledním se setkáte maximálně na lekcích jógy, hrudním dechem dýcháme během většiny našich aktivit, a to zejména ženy. Mnohem efektivnější je přitom dýchání do břicha, kdy zapojujeme spodní část plic – nejen, že dodáte tělu dostatek kyslíku, ale tento druh dýchání také uklidňuje a uvolňuje stres. Při fyzické zátěži také ulevuje srdci.

V neposlední řadě také břišní dýchání zapojuje i svaly pánevního dna, které jsou velice důležité například pro správný postoj. 

správné dýchání
Zdroj: Pexels.com

Dýchání při běhu

Nejčastěji nás dech trápí při běhání. Většina lidí má tendence dýchat s otevřenými ústy, což je však chyba – může to vést až k hyperventilaci, v horším případě i k mdlobám. Důvodem je jednoduše přebytek kyslíku. 

A jak tedy správně dýchat? Nádech by měl být vždy nosem. To můžete natrénovat například během svižnější chůze a postupně intenzitu zvyšovat. Pokud se vám zdá dýchání nosem při opravdu vysoké zátěži nemožné, zkuste otevřít ústa. Nádech sice stále probíhá nosem, ale proti menšímu odporu. 

Pokud vás při běhu píchá v boku, vězte, že to není nedostatkem vzduchu, jako spíše otřesy vnitřních orgánů. Zkuste se tedy soustředit na zpevněný střed těla, kterému pomůžete právě břišním dýcháním.

Co se týče rytmu dechu, většině běžců vyhovuje rytmus 3:3 nebo 2:2. To znamená, že se na dva, respektive tři kroky nadechujeme a na stejný počet kroků vydechujeme.


Jak vybrat běžecké boty?


Jak dýchat při posilování

Možná nepatříte mezi nadšené běžce a mnohem raději zvedáte železo ve fitku, to však neznamená, že by bylo správné dýchání o něco méně důležité. Při zvedání vah je nezbytné zejména správné načasování nádechu a výdechu. Jelikož při výdechu zatínáme střed těla, je vhodné ve chvíli, kdy zabíráme silou, tedy například zvedáme činku. Nádech je naopak vhodný při uvolnění. 

Dejte však pozor u některých cviků, kdy je zpevněný střed těla nezbytný i během návratu do výchozí polohy. To se týká například mrtvých tahů či legpressu. U těchto cviků probíhá nádech ve výchozí pozici, jelikož výdech pomáhá v průběhu celého cviku udržovat důležitý vnitrobřišní tlak. Ten chrání páteř a zajišťuje správnou oporu celého těla.

4.5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *