Poradíme vám, jak běhat v zimě
Léto i teplý podzim skončily a přichází ta pravá zima. Zatímco příjemné podzimní teploty nalákají k ranními či odpolednímu výběhu kdekoho, v zimě se se nenechají odradit jen opravdu zapálení běžci. Pokud se mezi ně řadíte i vy, máme pro vás několik praktických tipů, jak se nenechat rozhodit počasím a užít si pravidelné běhání i v zimě.
Je běhání v zimě zdravé?
Pokud pravidelně běháte i v nepříznivém počasí, tuto otázku nejspíš od své rodiny slýcháte v jednom kuse. Je to celkem pochopitelné – mínusové teploty našemu zdraví příliš neprospívají. Pokud však běháte pravidelně, nemáte se čeho bát. Naše těla se totiž dokážou do velké míry aklimatizovat, tedy přizpůsobit se klesajícím teplotám.
Problém by však mohl nastat ve chvíli, kdybychom se po dlouhé době nicnedělání vrátili k běhu v zimních měsících, kdy venku mrzne. V této situaci je pouhé nachlazení ještě dobrou variantou. Stejně tak v zimě nevybíhejte ani v případě, že vás skolila nemoc, ať už se jedná o obyčejnou rýmu či něco vážnějšího. Chladný vzduch oslabenému imunitnímu systému příliš neprospěje, především pokud jde o respirační onemocnění.
Připravte se na nízké teploty
Pokud však překypujete zdravím, mezi vámi a běháním bez nemoci stojí už jen vhodně zvolené oblečení. Je asi logické, že v zimě nám krátký rukáv a šortky stačit nebudou, zároveň však nesahejte po tlustém oblečení, zbytečně byste se potili. Ideální jsou naopak vrstvy, které můžete v případě potřeby postupně odkládat. Vhodnou kombinací jsou například dlouhé přiléhavé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem, vesta a větrovka. Samozřejmostí by měla být také čelenka či čepice a rukavice.
Pozor na krátké dny
Dalším problémem zimního běhání je ubývající světlo. Stmívat se začíná už odpoledne a málokdo z nás má možnost během pracovních dní chodit běhat přes poledne. Nezbytná je proto čelovka, kterou si posvítíte na cestu a vyhnete se vymknutým kotníkům a pádům. Určitě nezapomeňte na dostatečné množství reflexních prvků, které jsou při běhání po silnicích dokonce vyžadovány zákonem. Navíc vám mohou častokrát doslova zachránit život.
Zvolte vhodné boty
Další velice častou otázkou, která doprovází zimní běhání, je obuv. Pokud je zima suchá a bez sněhu, nejspíš vás potěšíme odpovědí, že vyrazit můžete i ve vašich oblíbených letních běžeckých botách. Pokud však sněží či fouká studený vítr, je lepší sáhnout po běžeckých botách určených k zimnímu běhání. Ty jsou odolné nejen náročnému terénu, ale především nepřízni počasí. Mezi hlavní kritéria patří dobrá přilnavost podrážky a členitější dezén. Zároveň je vhodné koupit zimní běžecké boty o číslo větší, abychom do nich mohli nosit silnější ponožky.